Mikroregion Úslava se nachází v Plzeňském kraji, jihovýchodně od Plzně. Území mikroregionu je tvořeno spádovou oblastí města Blovice, které tvoří jeho dominantní centrum. Přirozenou osou tohoto mikroregionu je řeka Úslava, jejíž jméno mikroregion nese.
Mikroregion Úslava je tvořen celkem 14 obcemi: Blovice, Borovno, Drahkov, Chlum, Chocenice, Jarov, Letiny, Seč, Střížovice, Únětice, Vlčtejn, Zdemyslice, Žákava, Ždírec. Celkový počet obyvatel v mikroregionu je 8 581 osob (2020). Přirozeným centrem mikroregionu je město Blovice.
Území mikroregionu Úslava se rozkládá při středním toku stejnojmenné řeky.Nejvýše položené místo celého mikroregionu Úslava je Jezevčí skála u Letin 608 m n.m. Nejnižší místo mikroregionu se nachází u řeky Úslavy v Žákavě 388 m n. m.
Rozloha mikroregionu je 11 577 ha. Hustota zalidnění 64 obyvatel na km2 převyšuje průměrnou hustotu zalidnění okresu Plzeň-jih (62 obyvatel/ km2), ale je nižší oproti hodnotě Plzeňského kraje (73 obyvatel/km2) a výrazně nižší oproti hodnotě za celou Českou republiku (131 obyvatel/km2).
Návštěvníci mikroregionu, ať již pěšky či na kole, mohou poznávat malebnou krajinu, památky a zajímavosti. Hustá síť turistických stezek protíná celé území. Pro cykloturisty je na území vyznačena síť cyklotras a informační mapy najdete v každé obci.
V Blovicích na zámku Hradiště je sídlo muzea Jižního Plzeňska. Za shlédnutí stojí i nové opravené kostely v obcích Žďár, Zdemyslice a Žákava. Obzvláště žďárský kostelík působí romantickým dojmem. Velmi přitažlivá je i zřicenina gotického hradu Vlčtejn. Skála u zříceniny je zajímavá i pro horolezce, tak jako skála Baba u Zdemyslic. Letiny jsou odedávna lázeňské místo a pro osvěžení zde najdete koupaliště.
Po lesních cestách je možno se dostat do přírodní rezervace Chýlava a na její nejvyšší vrchol Bukovou horu (650 m n. m.).
V r. 2004 byla navázána spolupráce s německým městy. Bavorským Teublitz a městem Triptis z Durynska.
Pro společné focení jsme využili setkání zástupců obcí MRÚ na valné hromadě v Chocenicích 19.6.2012