Rozhlédneme-li se pozorně kolem sebe, mnohdy nás překvapí, kolik pamětníků minulých časů nás provází. Nejde o velké a okázalé stavby, ale o ty docela malé, skromné prvky sakrální architektury – boží muka. Boží muka patří mezi nejčastější sakrální stavby našich předků v obcích našeho regionu. Vznikaly jako výraz zbožnosti obyvatel a často připomínaly šťastné, ale i tragické události své doby. Často takové stavby sloužily i jako významné orientační body v krajině. Mnohdy nikomu nepatří, a často stojí na okraji zájmu společnosti i památkové péče. Také v našem okolí bylo možné nalézt boží muka, kterým chyběla dostatečná péče.
Mikroregion Úslava pro tyto neudržované a často i poškozené sakrální objekty připravil projekt určený na jejich obnovu a následně také získal finanční dotaci na obnovu božích muk, křížků a pomníků obětem válek.
Projekt s názvem „Obnova kulturního dědictví v obcích Mikroregionu Úslava“ byl podán do 10. výzvy OS AKTIVIOS v květnu 2013. Realizace pak byla naplánovaná na rok 2014.
Do akce mikroregionu se zapojilo 6 členských obcí MRÚ - Chocenice, Chlum, Letiny, Seč, Střížovice a Únětice. Po jeho dokončení je v území mikroregionu obnoveno osm božích muk, dva křížky a tři pomníky obětem válek. Kamenické a kamenosochařské práce na objektech provedl Lukáš Řezníček z Chválenic.
V rámci projektu jsme uzavřeli šest Dohod o partnerství, kdy prostřednictvím dobrovolné práce občanů obcí bylo odpracováno nejméně 148 hodin. Šlo např. o úpravu a údržbu okolí božích muk jako je vyřezání náletové zeleně, úprava terénu, sekání trávy. V Úněticích navíc proběhl i sběr a dovoz kamene pro stavbu suché zídky.
Členové Klubu cyklistů Střížovice připravili cyklovýlet po opravených památkách, který se konal 27. 9. 2014.
Nakládku a vykládku sousoší na Pomníku svobody v Seči, manipulaci se sousoším při sejmutí a následně při usazení zpět zajistila podnikatelka Blanka Hrdinová ze Seče.
Celá akce stála 463 824,- Kč, z toho dotace 391 680,- Kč. Projekt je financován Evropskou unií z Programu rozvoje venkova ČR (PRV ČR) a je realizován s podporou místní akční skupiny AKTIVIOS.
Lenka Šrámková, manažerka Mikroregionu Úslava